10 ZAJÍMAVOSTÍ o diamantech: Co mají společného s obyčejnou tužkou?

Návrh bez názvu (29)

Dá se říct, že diamanty, se kterými se u šperků setkáte nejčastěji ve formě broušeného briliantu, jsou takové celebrity ve světě šperků. Vypadají úžasně, touží po nich spousta lidí, a navíc se k nim váže spousta zajímavostí, o kterých si třeba takový zirkon může nechat jen zdát. Zaměřili jsme se na to nejzajímavější ze světa diamantů. Prozradíme vám například, proč diamanty hoří a co mají společného s kapelou Beatles. 

1. Většina diamantů vznikla před více než miliardou let za velmi vysokých teplot a tlaku hluboko pod zemským povrchem.

2. Broušení diamantu (nejčastěji do briliantového brusu) je velmi složitý proces. Původní kousek vytěženého diamantu ztratí během broušení zhruba 50 % své původní váhy.

3. Diamanty jsou téměř na 100 % tvořeny čistým uhlíkem. Mají tedy stejné chemické složení jako obyčejná tuha v tužce. Rozdíl je však v jejich struktuře.

4. Diamanty hoří. Nemusíte se však bát, že by vám šperk vzplanul například od svíčky – diamanty hoří až při teplotě nad 800 °C.

5. Největším broušený diamant světa má tvar hrušky a najdete ho na královském žezle britských korunovačních klenot.

6. Hmotnost diamantu se vyjadřuje v karátech. Ten se označuje zkratkou ct. a jde o pětinu gramu.  

7. Vědci objevili hvězdu, která je v podstatě jedním velikým diamantem o karátové váze neuvěřitelných 10 miliard bilionů bilionů karátů. Hvězda byla pojmenována Lucy podle písničky skupiny Beatles „Lucy in the sky with diamonds“.

8. Lidé ve starověkém Řecku věřili, že diamanty jsou slzami bohů, které dopadly na Zem.

9. Staří Indové věřili, že diamant chrání svého nositele před nebezpečím. Řada starověkých kultur zase věřila, že diamanty přináší svému nositeli sílu a odvahu, což oceňovali především válečníci v bitvách.

10. Slovo diamant pochází z řeckého adámas a znamená neporazitelný a nezničitelný.

Co umíme s brilianty my v LOOA? Podívejte se:
VÁŠ MALÝ KOUSEK LUXUSU: UŽ MÁTE SVŮJ BRILIANT?

Chcete sobě či někomu blízkému pořídit výjimečný šperk? Podívejte se na naši nabídku briliantových šperků

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz